Turkish English  Russian Azerbaijani Arabic

0212 809 39 39 - 0555 153 39 00

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi, her bireyde görülen diş hastalıkların en başında geliyor. Diş eti çekilmesi özellikle düzensiz ve yetersiz beslenme, vitamin ve mineral eksiklikleri, bakım eksiklikleri ya da plak gibi etkenler yüzünden gelişebilir. Dişleri saran pembe doku geriye çekildiğinde diş eti çekilmesi meydana gelir. Diş eti çekilmesi sonucunda gerekli önlemler alınmadığında diş kayıpları görülebilir. Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan bireyler, problem başladıktan hemen sonra diş hekimini ziyaret etmeli ve mutlaka diş eti tedavisi yaptırmalıdır.

Diş eti kanaması

Diş eti kanaması, birçok farklı diş eti hastalığından kaynaklanabilen ağız sağlığı problemidir. Diş eti kanamalarının temel sebebi yeterli şekilde ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Diş taşı, diş eti kanamalarına yol açar.

Diş eti kanaması neden olur?
- Diş ya da diş etinde sebebi bilinmeyen enfeksiyonlar
- Yanlış diş fırçası seçimi
- Kan sulandırıcı ilaçlar 

- Vitamin bakımından yetersiz beslenme
- Hamileyken geçirilen diş eti enfeksiyonu
- Kullanılan protezin ağza uyumlu olmaması
- Sigara ve alkol kullanımı
- Aşırı stres
- Yirmilik dişler
- Kötü yapılmış dolgu ve kron köprüler
- Diyabet hastalığı
- Bruksizm
- Hormonal değişiklikler

Diş eti hastalıkları

Gingivitis;

Gingivitis, diş eti hastalığının başlangıcıdır. Gingivitis tedavi edilmediğinde ilerleyerek, diş etlerine ve çene kemiğine hasar verir. Ağız kokusu ile kendisini belli eder.

Periodontis;

Diş eti hastalıklarının ileri aşaması olan Periodontis; dişleri destekleyen kemiğe ve dokuya hasar veren bir problemdir. Bu hastalıkta dişlerde sallanma ve diş kayıpları meydana gelir.

Diş eti çekilmesi neden olur?

Diş eti çekilmesinin birçok nedeni vardır. Özellikle kalsiyum veya mineral gibi çeşitli vitaminlerin eksik olması, diş eti çekilmelerine neden olmaktadır. Kadınlarda üst üste doğum yapmak zamanla diş eti çekilmesine sebep olur. Önemli olan ilk doğum sonrasında yeterli vitamin ve mineral takviyelerinin alınmasıdır. 60 yaş üzeri bireylerde hormonal bozuklukların meydana gelmesi de diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni arasında sayılır. Dişlerin bakımının düzenli yapılmaması, diş ipi kullanılmaması ve sert bir şekilde diş fırçalama diş etine zarar vererek diş eti çekilmelerine sebebiyet verir. 6 ayda bir diş hekimi kontörlüne gidilmeli, dişlerin düzenli şekilde yaptırılması gerekir. Diş eti çekilmesini düzenli diş hekimi ziyareti ile önlemeniz mümkündür. Bruksizm adı verilen diş gıcırdatma ve dış sıkma problemi de zaman içinde diş yapısını bozarak diş eti çekilmesine neden olur.

Diş eti ameliyatı

Diş eti ameliyatı öncesinde tedavi gerçekleştirilmelidir. Öncelikli olarak dişlerin temizlenmesi gerekir. Diş hekiminingeçekleştirdiği bir hafta ara ile iki kere diş temizliği uygulaması sonrasında diş eti ameliyatı gerçekleştirilebilir. 

Diş eti ameliyat, kullanılan ultrasonik cihazlar sayesinde son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Diş eti ameliyatıhastaya anestezi uygulanarak gerçekleştirilir; diş etinden açılan kesi içerisinden diş köküne ulaşılır. Diş kökü içerisine oluşan şekil bozuklukları, tartar ve diğer hastalıklar tedavi edilir.

Diş eti bakımı

Diş eti çekilmesi belirtileri yaşanmaya başladığı andan itibaren öncelikle diş hekimine gidilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Diş eti bakımı ile diş eti çekilmesinin önüne geçilebilir. Günde en az 2 defa size uygun diş macunu ve diş fırçasıyla dişler fırçalanmalıdır. Diş ipi ve gargara kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Kalsiyum gibi vitamin açısından zengin gıdalar ile beslenilmelidir. Peynir, süt, yumurta tüketimini arttırmak faydalı olacaktır.