Turkish English  Russian German French

Başakşehir Şubesi

0212 809 3939

Beylikdüzü Şubesi

0212 872 7898

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
Pinterest
Tumblr
diş eti çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi, her bireyde görülen diş hastalıkların en başında geliyor. Diş eti çekilmesi özellikle düzensiz ve yetersiz beslenme, vitamin ve mineral eksiklikleri, bakım eksiklikleri ya da plak gibi etkenler yüzünden gelişebilir. Dişleri saran pembe doku geriye çekildiğinde diş eti çekilmesi meydana gelir. Diş eti çekilmesi sonucunda gerekli önlemler alınmadığında diş kayıpları görülebilir. Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan bireyler, problem başladıktan hemen sonra diş hekimini ziyaret etmeli ve mutlaka diş eti tedavisi yaptırmalıdır.

diş eti çekilmesiDiş eti çekilmesi neden olur?

Diş eti çekilmesinin birçok nedeni vardır.

Yaş:

İleri yaşlarda vücudumuzda her organda olduğu gibi, diş etlerimizde de çekilmeler olmaktadır. Bu doğal bir durumdur. Yaşlı kişilerde bu durum çürük oluşumu, diş hassasiyeti ve görüntüsel bir sorun oluşturmuyorsa herhangi bir tedavi önerilmemektedir.

İleri Düzeyde Diş Eti İltihabı

Bakteriyel plak birikimine bağlı olarak oluşan diş eti iltihabı durdurulamadığı durumlarda  hemen diş etlerinin altında yer alan kemik dokusuna ilerleyerek kemik yıkımı meydana getirirler. Kemik erimesi sonucu üzerinde yer alan diş eti de kemiği takip ederek yavaş yavaş çekilir ve dişler arasında bazı boşluklar oluşur.

Anatomik Faktörler

Bazı kişilerde yapısal olarak veya genetik faktörlerle dişlerin köklerini çevreleyen kemik yapısı incedir. Bu kişilerde diş eti çekilme oranı nispeten yüksektir. Ayrıca alt çene eklemindeki problemler nedeniyle oluşan kapanış bozuklukları dişlerin pozisyonunu da etkileyebileceği için diş etleri çekilmeleri izlenebilmektedir.

Ortodontik Tedaviler Sonucu:

Bilindiği gibi ortodontik tedavilerde dişler hareket ettirilmektedir. Bu hareketlenmeler sırasında özellikle ince çene kemiği bölgelerinde kemik erimesine bağlı olarak istenmeyen diş eti çekilmeleri oluşabilir.

Hatalı Protetik Restorasyonlar

Diş hekimleri tarafından yapılmış olan hatalı dolgular (taşkın, diş etlerine baskı uygulayan veya parlatılma işlemi uygulanmamış)  veya yanlış planlanmış implant ve protetik restorasyonlar (sabit porselen köprü, hareketli protezler gibi) diş etlerinde istenmeyen çekilmelere neden olabilmektedir.

Diş Taşı Oluşumu:

Diş taşları temizlenemeyen yumuşak, püremsi bir eklenti olan bakteriyel plağın tükürük içerisinden kalsiyum iyonu alarak sertleşmesi sonucu oluşmaktadır. Diş etlerine mekanik baskı yaparak diş eti çekilmesini tetikleyebilmektedir.

Bazı Diş Eti Operasyonları Sonrası

Yapılan diş eti tedavileri sonucu özellikle ödemli ve şiş olan diş eti dokusunun iyileşmesine bağlı olarak bir miktar büzülme olmaktadır. Bu aslında iyileşmenin bir göstergesidir. Ayrıca cerrahi işlem uygulanan diş eti tedavilerinde iltihaplı dokular mecburen çıkarılmakta ve bu işlemin sonucunda da diş eti çekilmeleri kaçınılmaz olarak oluşabilmektedir.

Bazı Alışkanlıklar

Sigara kullanımı,tırnak yeme alışkanlığı veya piercing kullanımı gibi durumlarda diş eti çekilmeleri görülebilmektedir. Ayrıca hijyenik olmayan kürdanların gelişigüzel kullanımı diş etlerini olumsuz yönde etkileyerek çekilme nedeni olabilir.

Diş eti hastalıkları

Gingivitis;

Gingivitis, diş eti hastalığının başlangıcıdır. Gingivitis tedavi edilmediğinde ilerleyerek, diş etlerine ve çene kemiğine hasar verir. Ağız kokusu ile kendisini belli eder.

Periodontis;

Diş eti hastalıklarının ileri aşaması olan Periodontis; dişleri destekleyen kemiğe ve dokuya hasar veren bir problemdir. Bu hastalıkta dişlerde sallanma ve diş kayıpları meydana gelir.

Diş eti ameliyatı

Diş eti ameliyatı öncesinde tedavi gerçekleştirilmelidir. Öncelikli olarak dişlerin temizlenmesi gerekir. Diş hekiminin geçekleştirdiği bir hafta ara ile iki kere diş temizliği uygulaması sonrasında diş eti ameliyatı gerçekleştirilebilir. Diş eti ameliyat, kullanılan ultrasonik cihazlar sayesinde son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Diş eti ameliyatıhastaya anestezi uygulanarak gerçekleştirilir; diş etinden açılan kesi içerisinden diş köküne ulaşılır. Diş kökü içerisine oluşan şekil bozuklukları, tartar ve diğer hastalıklar tedavi edilir.

Diş eti bakımı

Diş eti çekilmesi belirtileri yaşanmaya başladığı andan itibaren öncelikle diş hekimine gidilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Diş eti bakımı ile diş eti çekilmesinin önüne geçilebilir. Günde en az 2 defa size uygun diş macunu ve diş fırçasıyla dişler fırçalanmalıdır. Diş ipi ve gargara kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Kalsiyum gibi vitamin açısından zengin gıdalar ile beslenilmelidir. Peynir, süt, yumurta tüketimini arttırmak faydalı olacaktır.

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Diş eti çekilmesi eğer kök yüzeyleri açıkta ve hassasiyeti çok fazla ise öncelikle ilk tedavi aşamaları uygulanır. Daha sonra gerek görülürse cerrahi bir müdahale ile yumuşak doku greftleri kullanılır. Dişeti çekilmeleri sigara kullanımı, genetik faktörler ve stres gibi birçok nedene bağlı olarak yaşansa da en önemli nedeni diş taşıdır.

Diş taşları başta dişetinde enfeksiyonlara ve hastalıklarına neden olur. Ardından kanama ve ağız kokusu ile kendini gösterir. Son aşaması olarak dişeti çekilmelerinin yaşanmasına nede olur. Hastaların bu belirtiler karşısında öncelikle diş taşlarının temizliğini yaptırması ve düzenli olarak doğru diş fırçalama teknikleri ile hijyeni sağlamaları gerekir. Çünkü dişeti çekilmesinin tedavisi çekilen dişetlerini geri getirmenin mümkün olmadığı durumları yaratması nedeni ile mevcut dişetinin daha fazla çekilmesini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle tedavi sonrasında hastanın diş sağlığını idam etmesi için diş taşı temizliğini yaptırması, dişlerini düzenli fırçalaması ve ara yüz temizliğini yapması gerekir. Diş eti çekilmesinde uygulanan tedavi adımları üç şekilde izlenmektedir.

Meydana gelen hasarın tedavisi

Dişeti üzerinde meydana gelen hasarlı bölgeye dolgu uygulaması veya dişin tamamen kaplanması ile tedavisi gerçekleştirilir. Bu sayede meydana gelen hassasiyet sorunu da ortadan kalmış olur.

Diş hassasiyetinin tedavi edilmesi

Çekilen dişeti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi:

Dişeti cerrahisi iki şekilde uygulanmaktadır. Greftleme adı verilen hastanın damağından alınan greft adı verilen parçanın dişeti çekilmesinin yapıldığı bölgeye uygulanmasıdır. İkinci yöntem ise kaydırma denilen bir metotla, çekilmenin yaşandığı bölgenin yanında sağlam doku varsa eğer, o doku bölgesinin çekilmenin üzerine kaydırılması sonucu kapatılması işlemidir.

Diş eti tedavisinde yenilikler:

Son yıllarda teknolojiye paralel olarak dişeti tedavisinde birçok yenilik meydana gelmiştir. Greftleme operasyonlarında artık birçok durumda hastadan alınan greftler yerine yapay greftler kullanılmaktadır. Bu sayede tedavi sonrasındaki rahatsızlık ortadan kaldırılır. Kaydırma operasyonlarında ise kullanılan mine matrix protein esaslı jeller kullanılarak tedavinin başarı oranı artırılır ve tedavi sonrasında oluşan konforsuzluğun önüne geçer

@GoldenSmile