Turkish English  Russian German French

0212 809 39 39

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
Pinterest
Tumblr
implant
                   Golden Smile İmplant ve Estetik Merkezi

İmplant Hakkında

Diş implantlarını, şekil olarak vidalara benzer genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleri olarak düşünebilirsiniz. Diş implantları çene kemiğinize yerleştirildiğinde doğal kemiğinizle birleşirler. Kron adı verilen bir veya daha fazla yapay dişi desteklemek için sağlam bir temel haline gelirler.

Bu tedavinin uygulanma amacı, eksik olan dişlerin yerine geçerek üzerine kullanılabilir dişler yapmaktır.

Sabit ya da hareketli protezler yapmak amacı ile kemiğin yeterli ve uygun olduğu durumlarda uygulanacak küçük bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilirler. Eğer kemik miktarı ve yoğunluğu istenilen seviyede değilse tedavinin uygulamasından önce kemik oluşturmaya yönelik işlemler yapılması gerekebilir.

Tedavinin uygulama sonucu ne kadar başarılı olacağı kullanılan markaların ve diş dokturunuzun tecrübesine bağlıdır.

Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

İmplantların uygulanması bazı istisnai durumlar haricinde herkese uygulanabilen başarılı bir tedavi şeklidir. Tedavinin uygulanabileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan ve herkese ‘’sistemik sağlık durumu’’ değerlendirilerek  yapılabilir.

Bir kişide yeterli kemik dokusu olması bazı etkenlere bağlıdır. Bazı kişilerde kalıtımsal olarak çok ince/kalın ya da az/çok kemik olabilir. Bazı kişilerde ise diş ve dişeti iltahapları çevrelerindeki kemik dokusunun erimesine ve azalmasına sebep olurlar. Bu nedenle bir dişin çekimine karar verilmişse kemik kaybına neden olmamak için çekimin hemen yapılmasında fayda vardır.
Bazı durumlarda çekimden sonra hemen yapılması mümkün olmadığı gibi, bazı vakalarda ise çekim yapıldığı seansta yerleştirilmesi (immediate) yapılabilmektedir.

İmplant Uygulama Hazırlığı

Diş implantları için planlama süreci, ağız ve alanında uzmanlaşmış bir doktor (ağız ve çene cerrahı), diş etleri ve kemikler gibi dişleri destekleyen yapıları tedavi etmede uzmanlaşmış bir diş hekimi dahil olmak üzere çeşitli uzmanları içerebilir. (periodontist), yapay dişler tasarlayan ve takan bir diş hekimi (prostodontist)  sürece dahil olabilir.

Diş implantları bir veya daha fazla cerrahi prosedür gerektirdiğinden, sürece hazırlanmak için aşağıdakileri içeren kapsamlı bir değerlendirmeye sahip olmanız gerekir:

 • Kapsamlı diş muayenesi: Diş röntgenleri ve bazı vakalarda 3 boyutlu görüntüler çektirebilir
 • Sağlık durumunuzun gözden geçirilmesi: Doktorunuza reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar ve takviyeler dahil olmak üzere aldığınız tüm tıbbi durumları ve ilaçları anlatın. Belirli kalp rahatsızlıklarınız veya ortopedik implantlarınız varsa, doktorunuz enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için ameliyattan önce antibiyotik verebilir.

Tedavi planı: Durumunuza göre uyarlanan bu plan, kaç diş ektirmeniz gerektiği, çene kemiğinizin ve kalan dişlerinizin durumu gibi faktörleri dikkate alır.
Ağrıyı kontrol etmek için ameliyat sırasında anestezi seçenekleri arasında lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi bulunur. Sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğu konusunda diş uzmanınızla konuşun. Diş bakımı ekibiniz, sahip olduğunuz anestezi türüne bağlı olarak, ameliyattan önce yeme ve içme konusunda size talimat verecektir. Sedasyon veya genel anestezi görüyorsanız, birisinin sizi ameliyattan sonra eve götürmesini ve günün geri kalanında dinlenmeyi planlayın.

Hangi Durumlarda Kemik grefti gerekir?

Çene kemiğiniz yeterince kalın değilse veya çok yumuşaksa, diş implantı ameliyatı yaptırmadan önce kemik grefti yapmanız gerekebilir. Bunun sebebi ise, ağzınızın güçlü çiğneme hareketinin kemiğinize büyük baskı yapması ve implantı destekleyememesi durumunda ameliyatın büyük olasılıkla başarısız olmasıdır. Bir kemik grefti, implant için daha sağlam bir temel oluşturabilir.

Genelde implant operasyonu ile aynı anda yapılabilen sadece küçük kemik grefti işlemli hastalarımızla karşılaşmaktayız ve aynı operasyonda eklenerek çok kısa bir sürede işlem tamamlanmaktadır. Videoda yurtdışı hastamıza uygulanan basit bir kemik ekleme operasyonunu izleyebilirsiniz. Çene kemiğinizin durumu, nasıl ilerlediğinizi belirler.

Hangi Durumlarda  Uygulama Risklidir?

 • İyileşmeyi etkileyen diyabet ve kronik kardiyovasküler hastalıklar,
 • Kemik gelişimi tamamlanmamış olan genç hastalar,
 • Hamileler,
 • Çok miktarda sigara kullanan kişiler (sigara kullanımı ağız içindeki iyileşmeyi baskılar ve  başarının düşmesine neden olabilir),
 • Alkol ya da uyuşturucu madde bağımlıları,
 • Baş ve boyun bölgesine yüksek dozda radyoterapi uygulanmış kişiler,
 • Yüksek tansiyon, bağ dokusu hastalıkları, hemofili ve önemli bağışıklık sistemi yetersizlikleri gibi kronik hastalıkları olan kişiler,
 • Kortikosteroid ya da immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireyler.

Bu hasta gruplarında tedavinin uygulaması risklidir, başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ancak durumlarının derece ve ciddiyetine bağlı olarak implantların yerleştirilmesi mümkün olabilir. Bu konuda son karar ‘’sistemik konsültasyon yapmak kaydı ile’’ diş hekimine aittir.

En İyi Markaları

Kullanılan markalar arasında  ‘’hangi implant markası güvenlidir’’ sorusuyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu tedavi yönteminde kullanılan iyi bir marka yanında, uygulanacak bölgenin durumu, cerrahi prosedürlere uygun implant cerrahisi, yara bakımı ve enfeksiyondan koruma için gerekli tedbirlerin alınması gibi bileşenler tedavi başarısında önemli rol oynamaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen Grade 5 Titanyumdan üretilen bir vidadır.

dental implant
       Ön Diş İmplant

İmplant üstü Protezler

İmplant destekli protezler,  üzerine yerleştirilen ve desteklenen sabit veya hareketli protezlerdir. Hiç dişi bulunmayan ancak yeterli kemik seviyesine sahip olan kişiler de bu destekli protezleri kullanılabilir.

İmplantın üzerine her zaman sabit dişler mi yapılır?

Tamamen dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu arttırmak amacı ile de bu uygulamalar yapılır. Çene içerisinde yer alan implantların hareketli tam protezin içerisindeki yuvalara yerleşmesi ile stabilitesi ve tutuculuğu artan protezle, çiğneme ve konuşma fonksiyonları çok daha etkin yapılabilmektedir.

Tamamen Dişsiz Bir Ağızda İmplant Üstü Sabit Bir Protez Yapılabilmesi İçin En Az Kaç Adet Yaptırmam Gerekir?

Çenenin büyüklüğüne ve uygulanacak yönteme göre alt çenede 4-6 arası, üst çenede 6-8 arası implantın yapımı öngörülmektedir.

Tamamen Dişsiz Bir Ağızda Hareketli Proteze Destek Olması İçin Kaç Adet Yaptırmam Gerekir?

Alt çenede 2- 4 adet , üst çenede ise en az 4 adet uygulanması başarı için mutlaka gereklidir.

İmplant Destekli Hareketli Protezlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Hareketli protezler günde en az iki kez çıkarılarak temizlenmelidir ve gece çıkartılmalıdır.
 • Aynı zamanda implantın çevresi ve ataşmanlar da dikkatlice fırçalanarak temizlenmelidir.
 • Protezlerin içinde bulunan lastikler zamanla gevşeyebilir bu lastikler basit bir işlemle değiştirildiğinde tutuculuk tekrar ilk günkü haline döner.
 • Uygulama yapıldıktan sonraki ilk bir yıl içerisinde, her 3-6 ayda bir diş hekiminizi temizlik ve kontroller için ziyaret etmelisiniz.

Tedavi ne kadar sürer?

Normal şartlarda klasik (eski sistem) bir implantın kemiğe yerleştirildikten sonra üst çenede 3 ay alt çenede ise 2 ay kemik içerisinde kalarak yüzeyinde bulunan boşluklara yeni kemik büyümesi ile çene kemiğine kaynaşır. Buna osteointegrasyon denmektedir. Ancak bu süre sonunda osteointegre olmuş implant üst yapısı takılarak ölçü alınarak kullanılabilir bir diş imal edilir ve kullanılabilir. Elbette normal şartlarda derken, enfeksiyon olmadan kemik yükseklik ve genişliğinin seviyesinin ideal olduğu ve yeterince yapışık diş etinin olduğu şartları kastediyoruz.