Turkish English  Russian German French

Başakşehir Şubesi

0212 809 3939

Beylikdüzü Şubesi

0212 872 7898

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
Pinterest
Tumblr
Artrosentez

Artrosentez (Eklem Yıkaması)

Artrosentez:

Çene eklemi hastalarını tedavi etmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çene eklemi rahatıszlıklarında; ağız açma-kapama ve çiğneme esnasında ağrı, eklemden ses gelmesi, çenede kilitlenme veya kayma, kulak-baş-boyun ağrıları, kulak çınlanması bazen de yüksek şişlik ve asimetri gibi semptomlar görülür. Mekanoterapi, ilaç tedavisi ve splint cerrahi olmayan tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda artrosentez (eklem yıkaması) yapılır.

Artrosentez -Çene Eklemi Rahatsızlıkları Nasıl Anlaşılır?

Genelde Golden Smile polikliniklerimize çene ekleminde ağrı şikayetleriyle gelinmekte fakat ağrı haricinde pek çok farklı belirti ile de kendilerini gösterebilirler.

Çene eklemi rahatsızlığınızın olup olmadığını anlamak için aşağıda ki belirtileri bilmeniz gerekiyor. Bu belirtiler şunlardır.

 • Dişleri sıkma veya gıcırdatma
 • Konuşma sırasında zorluk
 • Boyun, sırt ve baş bölgesinde sürekli ağrı hissi.
 • Çenede takılma yada kilitlenme
 • Dişlerin sıkılması durumunda ağrının artması.
 • Sabah uyandığında çene kaslarında yorgunluk ve ağrı hissi.
 • Çeneyi açma esnasında tıkırtı seslerinin gelmesi.
 • Yemek yerken dişlerin gıdayı kesmesinde zorlanma.
 • Ağzı açarken açılmayı engelleyen kilitlenme hissi.
 • Çiğneme, ağız açma ve esneme sırasında çenede ağrı hissi.

Eğer yukarıda belirtiler düzenli olarak devam ediyor ise hastanın çene eklemlerinde sorun olduğu anlaşılır. Tedavisi geciktirilmeden yapılmalı ve işlemlere hemen başlanılmalıdır. Aksi halde sorun ilerlemesi ve çene kaslarını etkilemesi gerçekleşecektir.

Artrosentez (Eklem Yıkaması) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Artrosentez de ilgili alan genel anasteziye gerek kalmadan lokal olarak (diş tedavilerinde olduğu gibi) uyuşturulur ve toplam 30 -40 dakikalık bir işlemdir. Sırasıyla aşağıda ki işlemler uygulanır

 1. Hastaya çene bölgesinden lokal anestezi uygulanır,
 2. Çene kemiğinin üstünde yer alan boşluğa iki adet iğne ile giriş yapılır,
 3. Birinci iğne yardımı ile bölgeye steril serum verilir,
 4. Verilen steril serum ve çene içerisindeki sıvı diğer iğne yardımı ile dışarıya çıkartılır,
 5. Gerekirse işlem sonrasında çeneye kayganlaştırıcı bir madde olan hyaluronik asit enjekte edilir,
 6. İşlem tamamlanır.

ARTROSENTEZ(EKLEM İÇİ YIKAMA) İŞLEMİ SONRASINDA GECE PLAĞI KULLANIMI

Ortodontik diş tedavisi, doğru yapılmayan kaplama ve dolgu işlemleri, 20’lik diş çekimi, implant tedavisi gibi ağzın uzun süre açık kalmasına sebep olan tedaviler ile kişinin dudak yeme, yüz üstü uyuma, elini çeneye dayana, uzun süre sakız çiğneme, kambur durma çene rahatsızlıklarına sebep olan etkenlerin başlıcalarıdır. Bunun dışında aşırı stres altında bulunmak nedeniyle yüz ve çene kaslarının sıkılması da çene eklem rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

GECE PLAĞI NEDİR

Gece plağı, her hasta için özel olarak kendi ağız ve diş yapısına uygun olarak ölçüler alınarak tasarlanır. Alt ve üst çeneye ayrı ayrı gece plağı yapılabilir. Çene operasyonu uygulanan hastalara 3-4 hafta tam gün takılmak kaydıyla gece plağı kullanımı önerilebilir.

Uyku esnasında dişlerin gıcırdatılmasını, sıkılmasını engellemek amacıyla üretilmiş, uyku esnasında dişlere aşırı yük binmesini engellemek ve ağzın normal kapanmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir aparattır.

ARTROSENTEZ YAPILINCA HEMEN NORMAL HAYATA DÖNEBİLİRMİYİM?

Bu işlem genel anestezi gerektirmeden lokal anestezi ve bilinçli sedasyon altında yapılmakta olup ilgili alan 3-4 saat gibi bir süre uyuşuk kalmaktadır. Normal haline gelmesi 2-3 gün kadar sürebilmektedir. Bu nedenle en az 3 gün istirahat etmesi uygun görülmektedir.

ARTROSENTEZ NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

İşlem uygulandıktan sonraki 2-3 saat boyunca hafif ağrı ve sızı olması muhtemeldir. Uzman diş hekimin önerdiği ağrı kesiciler kullanılarak ağrılar hafifletilebilir. Tedavi yapılan bölgenin tamamen sağlıklı bir hale gelmesi bir kaç hafta sürebilir.

ARTROSENTEZİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Artrosentez zorlu bir işlem değildir. Bu sebeple çok ciddi komplikasyonlar ile karşılaşılmamaktadır. Amaç hastanın eklemlerinde biriken sıvıların çıkartılması ve çeneye fonksiyon kazandırılmasıdır. İşlem sonrasında hastanın birkaç saat ağrısı olabilir ve bu durum normal karşılanır. Tedavi sonrasıoluşabilecek oluşabilecek ve nadir görülen yan etkiler ise:

 • Çenede şişlik, morluk ve hafif ağrı
 • Çene bölgesinde ağız içinde kanama

Yüzde oluşan şişlik sebebi ile hastanın mimiklerinde kısıtlanma yaşanabilir. Fakat bu şişlik gün sonunda geçmektedir. Tedavi sonrası gece plağı verilmiş ise bu plak düzenli olarak kullanılmalıdır.

DİŞLERİMİ SIKIYOR VE GICIRDATIYORUM TEDAVİSİ NEDİR?

Bu her zaman çene rahatsızlığı anlamına gelmez. Psikolojik bir durum da olabilir fakat diğer etkenlerle birlikte gerçekleşiyorsa zaman kaybetmeden bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Bu çene eklemi rahatsızlığının bir göstergesidir. En kısa zamanda bir uzmana başvurulmalıdır.