Turkish English  Russian German French

Başakşehir Şubesi

0212 809 3939

Beylikdüzü Şubesi

0212 872 7898

Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
Pinterest
Tumblr

digitalDijital Diş Hekimliği: Diş hekimi ziyaretlerinin en sık sebebi kuşkusuz diş çürükleri veya eskimiş, uyumunu kaybetmiş dolgulardır. Günümüzde artan materyal çeşitliliğinin yanı sıra klinik ekipmanların da gelişmesiyle dolgu yapımında yüz güldüren gelişmeler olmuştur.

Dijital Dolgu Kavramı

Dijital diş hekimliği sayesinde yapılan dijital dolgular ilgili dişin üç boyutlu dijital görüntüsünün elde edilmesi ve bu görüntü üzerinde dijital olarak yapılan tasarımın yine bilgisayar destekli bir üretim cihazında üç boyutlu kazıyıcılar yardımıyla şekillendirilmesi esasına dayanır. Teknolojik olanakların tümüyle kullanıldığı bu üretim aşaması oldukça hızlı olmakla birlikte elde edilen dolgunun dişe uyumu da üst düzeydedir.

Dijital Dolguların Tercih Edildiği Durumlar

Dolgu yapılacak dişteki madde kaybının fazla olduğu durumlarda özellikle kanal tedavili dişlerde,  dijital dolgular uyum, dayanıklılık ve kullanım süresi açısından pek çok üstünlük sağlamaktadır. Dijital olarak planlanan dolgunun materyal seçimi hastanın çiğneme kuvvetleri ve dişteki problem doğrultusunda yapılır.

Dijital Dolguların Avantajları

Dijital dolguların estetik özelliklerinin çok iyi olması, bu dolguların estetik diş hekimliği uygulamaları arasında sınıflandırılmasına sebep olmuştur. Diş ve dolgu uyumu üst düzeydedir. Dolgunun altından yeniden çürük gelişme ihtimali minimumdur.
Dolguların elde edildiği malzemeler yekpare bloklardır. Bunların içerikleri ve nitelikleri ağza doğrudan uygulanan dolgu malzemelerinden çok üstündür. Kırılma, bozulma ve renklenme riski minimumdur.
Üretimleri için ağızdan ölçü almaya gerek yoktur. Özel CAD/CAM tarayıcılararacılığıyla hasta ağzından  doğrudan dijital ölçü alınır. Dijital dolguların komşu dişlerle ilişkileri üst düzeyde olduğundan, doğrudan ışınlı dolgularda zaman zaman görülen diş arasına gıda sıkışması gibi sıkıntılara yer vermezler.

Videolar İçin Tıklayınız